Вси светии  

 

 

Св. свещеномъченик Теоген, епископ Парийски

† около 320 година

 Чества се на 2 януари

 

Тропар на свещеномъченик, глас 4

Боже на нашите отци, Действащ винаги с нас по Твоята кротост,
не ни лишавай от Твоите милости, но с техните молитви в мир насочвай нашите души.

Боже отец наших, творяй присно с нами по Твоей кротости,
не остави милость Твою от нас, но молитвами их в мире управи живот наш.

В същия ден се чества и паметта на преподобни Силвестър Печерски, продължител на летописа след Нестор (първия руски летописец), живял в ХII век и почиващ нетленно в близката Антониева пещера. (Св. Димитрий Ростовски)
(Виж Киево-Печерската лавра).

 

 

В памет на светия свещеномъченик Теоген, епископ Парийски

Светият свещеномъченик Теоген бил епископ в град Парий. Взет при Ликиний във Фригия от войници, той бил принуждаван от трибуна Заликинтий към военна служба; но поради съпротива бил закачен на четири стълба и подложен на жесток побой с пръчки. Светецът можествено понасял мъченията и при това предсказал на помощника на центуриона* и трибуна строшаване на пищялите, а на Ликиний поражение.

След това затворили Теоген в тъмница, в която светецът отказвал всяка храна. Когато съобщили за това на Ликиний, той заповядал да го хвърлят в морето. Тогава светецът, като измолил от изпълнителите на наказанието време за молитва, се обърнал на изток и като издигнал ръце, се молил в продължение на три часа. По време на молитвата той бил озарен от необичайна светлина, така че изпълнителите на наказанието - моряците и някои войници - се обърнали към християнската вяра.

Така свещеномъченик Теоген предал святата си душа на Господа, потопен в морската дълбочина**. Впоследствие християните извадили тялото му и го погребали близо до градските стени. При мощите на свети Теоген ставали много чудеса и се подавали изцеления от различни болести.

* Центурион - стотник, началник на военен отряд от 100 души.
** Свети свещеномъченик Теоген приел мъченическа смърт около 320 година.

© Жития на светиите, преведени на български език от църковно-славянския текст на Чети-минеите ("Четьи-Минеи") на св. Димитрий Ростовски.

 

Виж също:

 

Към съдържанието на Православната Читалня
Емайл


Pravoslavieto.com - Българският Православен портал в Интернет
    www.Pravoslavieto.com