Вси светии  

 

 

Св. преподобния Талалей

† 460 година

Чества се на 27 февруари

 

Тропар на преподобен, глас 8

На тебе, Отче, който подражава, сигурно ще се спаси,
защото, поел кръст, си последвал Христа
;
и на дело си учил да се презира плътта, защото е преходна,
а да се грижи за безсмъртната душа.
Затова и с ангели ще се възрадва, преподобни (името), твоят дух.

Съименник на преподобния Талалей е Св. мъченик Талалей от Ливан, който през 284 година, на 18-годишна възраст бил мъчен и убит заради това, че изповядал вярата си в Господа Иисуса Христа.

 

 

В памет на преподобния Талалей

    * Киликия - югоизточна провинция в Мала Азия. Бел.ред.

** Паметта на св. Сава Освещени се чества на 5 декември. Бел.ред. (Виж също Манастирът "Св. Сава" край Йерусалим)

 

Свети Талалей бил родом от Киликийска* област. Като презрял светската суета, отначало дошъл в обителта на преподобни Сава Освещени**. И като възлюбил постническите подвизи на монашеското житие, той приел ангелския образ и за добродетелния си живот се удостоил със сана презвитер.

След няколко години отишъл в Гавала, един от сирийските градове, който принадлежал към Лаодикийската митрополия. На разстояние двайсет стадия от града имало голяма могила. На нея имало старо езическо капище, заобиколено от древни гробници; там обитавали множество нечисти духове. Всички, които минавали оттам, се боели от това място, защото нечистите духове не само плашели пътниците с привидения, но често дори ги нападали и причинявали много злини на хора и на животни.

Като чул за това, преподобният отишъл и се поселил на могилата. Построил си там неголяма палатка и живял в нея, подвизавайки се в пост, умъртвявайки плътта си с лишения, молейки се непрестанно денем и нощем. Нечистите духове не могли да понесат това съседство. Като се събрали цяло пълчище, те се устремили с голяма ярост към светия мъж, стараели се да го уплашат с диви гласове, заканвали му се и с всякакви козни се опитвали да заставят светеца да напусне това място, което той отдавна считал за свое. Но силен чрез вярата си в Бога, преподобният, като се ограждал с молитва и с кръстно знамение, стоял бодро като храбър и непобедим воин и потъпквал немощната сила на злите духове.

Така светецът дълго време, денем и нощем, мъжествено се борил с нечистите духове и накрая с Божия помощ ги победил. Те избягали със срам, като не били в състояние да надвият непобедимия Христов воин.

Като изгонил бесовете, Божият угодник си построил, съвсем не според ръста си, малка и тясна килия, която била два лакътя на височина и един - на широчина; в нея той не можел не само да стои, но дори и да седи по обичайния начин: той бил висок на ръст, затова, като седял в килията си, той винаги бил принуден да навежда главата към коленете си. В тази теснота той живял около десет години. В това време го посетил Киринейският епископ Теодорит и заварил преподобния да чете Евангелието. Когато епископът го попитал защо си е избрал този начин на живот, светецът отговорил:

- Аз съм голям грешник; вярвайки, че в бъдещия живот ще ме постигнат големи мъчения, изобретих за себе си този малък затвор, надявайки се, че с тези неголеми ограничения ще се избавя от вечните мъки.

Беседвайки с него, епископът получил голяма полза за душата си.

    * Свети Софроний, патриарх Иерусалимски († 641 г. или 644 г.) е известен най-вече с борбата си с ереста на монофизитите. Бел.ред.

** Лимонарий (гр. Λειμωνάρειον, от Λειμών - ливада, пасище) - много разпространено съчинение на гръцкия монах Иоан Мосх († 622 г.) В манастирите на Палестина, Сирия, Египет, Кипър, Константинопол и Рим Мосх събрал много повествования за живота на християнските подвижници, а също и техните изречения и нравоучения, и всичко това изложил в своя Лимонарий, който послужил за един от първоизточниците за агиографските съчинения на по-късните времена. Мосх завършил Лимонария в Рим, където го съпровождал ученикът му монах Софроний, впоследствие патриарх Иерусалимски. Като завършил Лимонария, Мосх го предал в разпореждане на Софроний. Бел.ред.

 

Бог дарувал на преподобния и дара на чудотворството: с молитвите си той можел да изцерява страдащите от всякакви болести и изцерявал не само хора, но и животни. Затова мнозина идвали при него като при целебен извор и намирали не само телесно, но и душевно здраве. Поради това мнозина от елините, живеещи наоколо, се обърнали към Христа Бога. Сред християните, живеещи в пределите на град Гавала, имало много езичници. Всички те се просветили със светата вяра, доведени до познание на истината чрез чудесата на свети Талалей. С помощта на тези новообърнати християни преподобният разорил езическото капище и унищожил могилата. Като очистил това място от бесовските скверноти, той построил тук Божий храм в чест на всички свети мъченици и установил ежедневно богослужение за слава Божия. Останалото време от живота си прекарал в същите подвизи, в които пребивавал и по-рано и като угодил на Бога, се преставил в дълбока старост. Свети Софроний Иерусалимски* пише за този преподобен в Лимонария** следното:

"Авва Петър, презвитер в лаврата на свети Сава, ни разказа за авва Талалей Киликийски, че този блажен отец шейсет години бил монах и никога не прекратявал сълзите си, казвайки:

- Братя, Бог ни е дал това време за покаяние и ако го пропилеем, ще бъдем съдени строго за това."

Преподобният Талалей починал около 460 г., като преживял в монашество 60 години.

© Жития на светиите, преведени на български език от църковно-славянския текст на Чети-минеите ("Четьи-Минеи") на св. Димитрий Ростовски.

 

Виж също:

 

Към съдържанието на Православната Читалня
Емайл


Pravoslavieto.com - Българският Православен портал в Интернет
    www.Pravoslavieto.com