Св. Ермолай и св. Пантелеймон. Стенопис от XVI в. в скалната църква "Св. Богородица Пречиста" в Калище (Kalishta), Македония. St. Ermolaj and St. Pantelejmon, fresques. Source: struga.org  

 

 

Св. свещеномъченици Ермолай, Ермип и Ермократ Никомидийски

† 305 година

Честват се на 26 юли

 

Св. Ермолай и св. Пантелеймон. Стенопис от XVI в. в скалната църква "Св. Богородица Пречиста" в Калище (Kalishta), край Охридското езеро в Македония. St. Ermolaj and St. Pantelejmon, fresques. Source: struga.org

Кондак:

Живял си благочестиво като светител и си приел свещеномъченически венец: погасил си идолските жертви и си бил добър пастир на Христовото стадо, премъдри, и на Пантелеймон си бил истински учител. Затова те величаем с песни, зовейки: избави ни завинаги от беди с твоите молитви, Ермолае, отче наш.

Тропар на свещеномъченик, глас 4

Станал причастник на нравите и наместник на престолите на апостолите
по пътя на съзерцанието ти, боговдъхновени, си извършил дела,
поради това ти вярно си преподавал словото на истината,
за вярата си пострадал даже до кръв,
свещеномъчениче (името), моли Христа Бога да се спасят нашите души.

По-долу:

Никомидия е бил цветущ град в Мала Азия на брега на Мраморно море, столица на източната половина на Римската империя при Диоклетиан и неговите приемници. В Никомидия са живяли, светителствали, свидетелствaли и загинали за вярата:

 

 

Житие на св. свещеномъченик Ермолай

Св. Ермолай бил свещеник в Никомидийската църква, където много християни били изгорени в храма през декември 303 година. Той обърнал към Христа и кръстил Пантелеймон, заедно с когото бил съден, мъчен и посечен с меч.

© Жития на светиите. Синодално издателство, София, 1991 година, под редакцията на Партений, епископ Левкийски и архимандрит д-р Атанасий (Бончев).

 

 

В памет на свети свещеномъченик Ермолай

Честният презвитер Ермолай и неговите състрадалци - свещеномъчениците Ермип и Ермократ, били иереи на светата Никомидийска църква. Те били остатък от онези 20 000 мъченици, изгорени в църквата от Максимиан, чиято памет се чества на 28 декември.

Поради страх от езичниците тези трима Господни служители се криели на различни места, но щом някъде се появявал удобен случай, те поучавали езичниците на светата вяра и ги обръщали към Христа. Така свети Ермолай, като видял лекаря Пантелеймон, след боговдъхновена беседа го обърнал към Христа. А когато Пантелеймон бил задържан за мъчения от нечестивия император Максимиан и бил запитан, от кого се е научил на християнска вяра, светецът, като не бил в състояние да излъже, разкрил името на светия християнски презвитер Ермолай. И свети Ермолай, и неговите съслужители - Христовите раби Ермип и Ермократ, веднага били задържани и доведени в нечестивото съдилище.

На разпита те мъжествено изповядали Христа, истинския Бог, и похулили скверните идоли и техните поклонници; заради това, осъдени на смърт от мъчителите, те завършили живота си с посичане с меч. По-подробно за техните страдания се съобщава житието на свети великомъченик Пантелеймон, поместено при датата 27 юли.

© Жития на светиите, преведени на български език от църковно-славянския текст на Чети-минеите ("Четьи-Минеи") на св. Димитрий Ростовски.

 

Виж също:

Към съдържанието на Православната Читалня
Емайл


Pravoslavieto.com - Българският Православен портал в Интернет
    www.Pravoslavieto.com