Вси светии  

 

 

Св. апостол Яков Алфеев от Дванадесетте апостоли

 

Чества се на 9 октомври и на 30 юни (Събор на светите дванадесет апостоли)

 

 

Тропар на апостол, глас 3

Апостоле свети (името),
моли милостивия Бог за прегрешенията опрощение да даде на нашите души.

Кондак, глас 2, подобен: Твердия

Твърде вложил мъдростта на догматите в душите на благочестивиет,
с похвали да ублажаваме вскички като благовестител Иакова.
Пред престола на Владиката на славата застанал и с всички ангели се радва,
молещ се непрестанно за всички нас.

На този ден Православната църква чества св. апостол Яков Алфеев и преподобни Андроник и жена му Атанасия.

По-долу:

Виж също:

 

 

Кратко животоописание

Св. апостол Иаков Алфеев - от Дванадесетте апостоли, брат на апостол и евангелист Матей.

Проповядвал в Иудея, Едеса, Газа и Египет, дето в гр. Острацин го разпнали на кръст.

† Траянополский епископ Иларион, Пространен православен месецослов, изд. Тавор.

Църквата знае ап. Матей като брат на св. апостол Яков - един от Дванадесетте апостоли, защото и двамата са назовани с фамилното име Алфеев: ап.ев. Матей като Левий Алфеев в Ев. Марк 2:14, а ап. Яков Младши като Левий Алфеев в Ев. Марк 3:18. Оттук допущението, че двамата апостоли са братя, но според съвременната библеистика то не е основателно.

 

С В.  П И С А Н И Е. 
   С КЛАВИАТУРАТА: 
Натисни едновременно ALT+P, последвано от ENTER (Mac: COMMAND+P, ЕNTER)

Житие на св. апостол Яков Алфеев

Свети Яков Алфеев принадлежи към числото на славните и всехвални дванадесет апостоли Христови. Светата Църква го знае като брат на св. апостол и евангелист Матей.

След слизане на Пресветия Дух на Петдесетница, Яков Алфеев заедно с другите апостоли проповядвал словото Божие най-първо в Йерусалим и цяла Палестина, а след това и в редица близки и далечни страни. Бил заедно с апостол Андрей Първозвани в Едеса. Също ходил на проповед в Газа, Елевтеропол и по всички други, определени от жребия му места. Бил продължително време в Египет. Престоял доста време в град Острацин, където запечатал своите апостолски подвизи с мъченическа смърт. Бил разпънат на кръст.

В деветия век Теофан Никейски написал в чест на св. апостол Яков Алфеев канон, който сега светата Православна църква пее в деня на неговата памет. В тоя ден Църквата се обръща към християните с такива думи:

"Да възпеем с похвали, като богопроповедник, този който твърдо вложи в душите на благочестивите люде истините на мъдростта!"

© Жития на светиите. Синодално издателство, София, 1991 година, под редакцията на Партений, епископ Левкийски и архимандрит д-р Атанасий (Бончев).

 

 

Памет на св. апостол Яков Алфеев

Св. апостол Яков бе син на Алфей и брат на св. апостол и евангелист Матей, който отначало беше митар. Когато Господ Иисус Христос, въплътил се от Пречистата Дева Мария заради нашето спасение, започна да проповядва на народа Своето Божествено учение, Той избра в апостолско достойнство незлобиви и правдиви хора, за да ги изпрати да проповядват Евангелието по целия свят. Тогава Спасителят избра и св. Яков като достоен, и го постави в числото на Своите апостоли.

Така св. Яков стана един от 12-те апостоли - Христов служител, очевидец и проповедник на Неговото Божествено учение и верен Негов последовател.

Заедно с останалите ученици на Спасителя, в деня Петдесетница и той прие благодатта на Светия Дух, слязъл във вид на огнени езици, и излезе да проповядва Христа сред народите и да наставлява в пътя на спасението заблудилите се.

Той цял гореше от ревност по Бога и изгаряше с огъня на тази ревност тръните на безбожието, разрушаваше идолите и разоряваше капищата им. С Божията благодат, която пребъдваше в него, той излекува много хора от болестите им, изгонваше от тях злите духове и обърна към Христа голямо множество народ - заради това и бе наречен "Божествено семе". Наистина, той сееше в човешките сърца животворното Божие слово, насади вярата и се погрижи за израстването на благочестието.

Св. апостол Яков обиколи много страни и навсякъде благовестеше евангелското учение за Царството Божие. С цялото си усърдие той се трудеше като добър работник на Божията нива и събираше класовете на спасените човешки души, "за да се радват заедно и сеячът и жетварят" (Иоан.4:36). Така той през целия си живот носеше кръста си и вървеше по стъпките на своя Божествен Учител и Господ. Станал подражател на Христовите страдания, той последва Спасителя и в смъртта - беше прикован на кръст и предаде душата си на Бога.

Така Божественото семе - св. Яков, принесе стократен плод в Небесната житница и сега се насища там от съзерцаването на Божието лице, а и за нас изпросва същата благодат със своето молитвено ходатайство.

© Жития на светиите, преведени на български език от църковно-славянския текст на Чети-минеите ("Четьи-Минеи") на св. Димитрий Ростовски.

 

Виж също:

 

Към съдържанието на Православната Читалня
Емайл


Pravoslavieto.com - Българският Православен портал в Интернет
    www.Pravoslavieto.com